Skip to main content

Narancsos pulykacombok krumplival-édesburgonyával és csokis torta

Ma kellemes meglepetésben volt részem. Barátnőm úgy jött hozzám, hogy kijelentette, ő akar ma nekem főzni, ne mindig etessem a jónépet :) Hozott magával 6 db alsó pulykacombot és egy zacskó narancsot. Én is szoktam narancsos csirkét készíteni, de pulykacombot ilyenmódon, sütőben még nem készítettem. Nagyon nagyon finom lett és igaza van V.-nek, a narancslé teljesen elveszi a  pulyka jellegzetes illatát, és nagyon finom sültet varázsol belőle.



Hozzávalók:

* pulykacombok (nálunk ma 6 db.)
* krumpli (paleosóknak édesburgonya)
* olívaolaj (kb 1 csészényi)
* fokhagymagerezdek
* 1 jó nagy pohár narancslé (kb. 300 ml)




Elkészítés:

Az alsó-combokat konyhakész állapotba hozzuk (van aki lehúzza a bőrt róla, van aki nem). Hosszában bevagdossuk, majd a nyílásokba fokhagymagerezdeket szúrunk. Sózzuk, borsozzuk őket és olívaolajos tepsibe helyezzük (kb 1 ujjnyi olaj). Annyi krumplit kockázunk, amivel szorosan ki lehet pakolni a tepsit. A krumplikat még a tepsibe tevés előtt megolajozzuk, sózzuk, borsozzuk egy másik tálacskában és jól összekavarjuk a kezünkkel. Az édesburgonya ugyanilyen módon lesz előkészítve, viszont azt csak a vége felé kell a tepsibe tenni, mert nagyon hamar megvan.Miután minden katonás rendben a tepsiben áll, nyakontöntjük az ételt a kifacsart narancsok levével, de úgy, hogy mindenhová kerüljön. 
Előmelegített 250 fokos sütőbe tesszük, alsó rácsra, majd amikor elkezd sülni, lehúzzuk 180 fokra. A húsokat néha néha megfordítjuk, hogy a végére mindkét oldalukon szépen pirosra legyenek sülve.







 Mi rukkolás-gránátalmás-zöld hagymás római salátával ettük.

Desszertnek szülinapos torta volt, amit a nemrég lejárt szülinapról tettem el a mélyhűtőbe barátainknak. Ez hagyományos módon készült, vagyis liszttel és tejszínnel, ahogyan tavaly is.




Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..