Skip to main content

Sütőtökös pita (Κολοκυθόπιτα)

Legutóbb tavaly januárjában került sor ennek az ételnek az elkészítésére, ITT írtam róla. Most pár változtatással készítettem, de a lényege ugyanaz. A múltkor Athénban jártam és bementem a legnagyobb bevásárlóközpontba, gondoltam, megnézem, ott mennyibe kerül a sütőtök. Hát nagy meglepetésemre Eviai sütőtökök voltak a polcra felhalmozva és jóval drágábban, mint itt Evián. Kilója 92 cent volt. Így hát hazafele jövet, Mantoudi előtt vásároltam, ott van egy hely, ahol az út mentére pakolják ki a helyi termést. Mivel most télen itt alig van forgalom - nem úgy mint nyáron, mikor az Athénieknek itt mindent jó pénzért el lehet adni - itt olcsóbb mint a piacon, ráadásul szép darabok vannak, már többször szemeztem velük.

Megálltunk hát kis családommal vásárolni, de rémesen nagy darabok voltak. Így végül a legkisebbet és a legkönnyebbet választottam, ami annyira könnyűnek tűnt, hogy féltem, nehogy a belseje el legyen száradva, futhatok vele vissza.Szerencse nem így volt és ma a sárga tökmalac le lett vágva:)


Az embert kellet hívnom a legyilkolásra, mert túl nagy volt ahhoz, hogy egyedül harcoljak vele.

Megkönnyebbülésünkre nagyon szép belseje volt, rengeteg maggal.
 A felvágás után kanállal kiszedtem a magokat és a szálas részeket. A szálakkal nem sokat kell kínlódni, mert reszeléskor simán elválik ez a rész a húsos résztől. Ezért jobb kézzel reszelni és nem géppel, vagy nem késsel apróra vágni.



Miután kettévágtuk, kiszedtem magokat, szálas részeket, lehéjaztam és a húsát lereszeltem, a  következő eredményt kaptam: 2.200 gr reszelt tökhús, 2 kg haj és szálas rész, 600 gr szálas résszel keveredett tökmag. Ez utóbbit egy tepsire tettem, újságpapírra, száradni. Holnap de. kiteszem a napra.


Miután feldolgoztam a tököt, elkészítettem a rétesnek való tésztát: 500 gr liszt, 1 kiskanál só, 1 lk ecet, 2 lk olívaolaj és kb. 1 csészényi langyos víz (annyi kell amennyit a tészta felvesz ahhoz, hogy puha legyen, de nem ragacsos). Ezeket összegyúrtam és leolajoztam a tetejét, majd letakartam és félretettem pihenni arra az időre, amíg a tölteléket elkészítem.

A töltelék hozzávalói:

1.800 gr reszelt sütőtökhús
2 hagyma apróra vágva
3/4 csészényi olívaolaj
1/2 csésze tapadós rizs
4 tojás
300 gr fetasajt morzsolva
1/2 csokor friss kapor apróra vágva
maréknyi friss menta apróra vágva
2 kiskanál só
kb. 2 kiskanálnyi bors

A hagymákat megfuttattam az olajon, majd miután kifehéredtek, hozzáadtam a sütőtököt és lassan, óvatosan forgatva néha, kb. 15 percet hagytam alacsony hőfokon rotyogni. Ezután szűrőbe pakoltam, hogy kifolyjon a leve, ami nem főtt el és kitettem a balkonra hűlni. Időközben a tésztából 6 lapot nyújtottam, az első 3 lapot le is fektettem a tepsibe, úgy, hogy egymás között alaposan megkentem őket olívaolajjal. A lapok készítését ITT részletesen leírtam már.

Miután a töltelék meghűlt, hozzákevertem még az enyhén felvert tojásokat, rizst, a morzsolt fetát, apróra vágott kaprot és mentát. Jól összekevertem, hogy mindenhová egyenletesen jusson a tojásból, mert máskülönben a pitám itt ott feldagad és nem lesz szép. Ráhelyeztem a tölteléket a quacker-l (gabonapehely) megszórt lapokra, majd befedtem őket a másik 3 lappal, melyeket egymás között megolajoztam. A töltelékre helyezett 2 utolsó lapot gyűrötten tettem rá, majd megszórtam a felső lapot szezámmaggal, megspricceltem a kezemmel vízzel és 10 percig 200 fokon, majd a hátralévő időben 180 fokon, alsó rácson, pirosra sütöttem (kb. 1 óra).
Sütés után mindig ki kell venni és szabad levegőn hagyni kihűlni, lefedés nélkül, ahhoz, hogy a lapok ropogósak maradjanak!



Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..