Skip to main content

Kenyér nélkül maradtam avagy sütőtökös kenyér

Itt egy újabb recept Kreatív Törpmanóéktól, Erdélyből. Mivel én is nagy kenyérsütő vagyok (már említettem:)), ezért ez a sütőtökös változat nagyon megmozgatta a fantáziámat. A receptet nagyon könnyen átültethetem a  görög konyhámba is, mert minden hozzávaló tökéletesen talál ide is. Már alig várom, megint legyen sütőtök és én is kipróbálhassam.

Jöjjön a recept. Idézem az eredeti beírást:


Illetve, kenyér nélkül maradtunk a hétvégén, de mivel inkább az Anya dolga a beszerzés meg az ételkészítés, ezért vettem magamra. Szóval, hétvégén kenyér nélkül maradtunk. Hogy miért nem vettem az üzletből?
Azért, mert:
  • hétvégén alig van nyitva üzlet (ez nem vadkapitalista vidék)
  • abban a párban is, ami nyitva tart, szombat reggeltől vagy még jobb, péntek estétől nem lehet kapni kenyeret (említettem, hogy ez nem egy vadkapitalista vidék?).
Így nekiálltam kenyeret sütni. Körülnéztem, mi van a kamrában, hűtőben, a fiókokban, a pincében, mit lehetne felhasználni. Ezekből használtam:
  • máléliszt
  • búzaliszt (szimpla)
  • teljes kiőrlésű búzaliszt
  • napraforgómag
  • lenmag
  • élesztő
  • cukor
  • sütőtök
Ezeket ügyesen összedolgoztam (a sütőtököt nyersen lereszeltem a robottal előtte), s vártam, hadd nőjön fel a tészta. Ez az egész procedúra, nem ment olyan simán, mint leírtam, mert:
  • maszaték sorban álltak és sztrájkoltak, adjak nekik is tésztamasszát, gyúrják ők is,
  • ügyelni kellett, hogy a ruhájukon, az asztalon, a székeken és padlón kívül más (hűtő, fal, rádió, könyvek, s egyéb házbeli tárgy) ne legyen csupa lisztes-ragacsos.
De, mihelyst megkapták az ő kis tálikójukat, a liszt, mag, só, cukor és élesztő adagjukat, csend és béke honolt, így gyorsan be lehetett gyúrni a masszát.
Íme a folyamat képekben a massza tálba helyezésétől:

Egy blogban olvastam (sajnos, már nem tudtam visszakeresni, melyikben), hogy jénai tálban is lehet sütni kenyeret. Kikenni, kilisztezni, masszát bele, fedőt rá, be a sütőbe (úgy is mint lerbe), s 30-40 perc után le a fedővel. További 15-20 percig anélkül sül szúrópróbáig.

Egy hirtelen ötlettől vezérelve, kiliszteztem a tetejét. Egy másik hirtelen ötlet adta ezt a torta formájú bevágást.

Maszaték gyúrásából ez az 5 db. muffin keletkezett.
Így néz ki megsülve a kenyér kívülről. Természetes alapanyagokból készült egészséges kenyér.
Így meg belülről.  Finom, érdekes íze van. Jó annak, aki szereti a testesebb kenyereket. Laktatós nagyon.
Miért jó, ha a gyerek is segít?
Azért, mert:
  • csend lesz, végezheted a munkád
  • újabb anyagokkal kerül kapcsolatba (szókincsbővítés, illetve -elmélyítés: hogy alakul át a búza kenyérré, búza, liszt, malom, malomkő, korpa, stb.)
  • kísérletezhetik vele, megkóstolhatja (tapasztalatszerzés: milyen az íze, hogyan változik az állaga - porból ragacsos lesz, majd ragacs nélküli massza, a víz-liszt arányok függvényében)
  • a fentebb leírtak alapján, bevezetést nyer a becslés elsajátításába (kell még liszt vagy sem)
  • figyelme lekötésével koncentráció (figyelni-tudás) készségét fejlesztgeti képességgé (mély játszás)
  • megtanulja mi jár/hat a kenyérbe (reménykedhetsz benne, hogy kamaszkorában majd meglep tudásának egy-egy szeletével...:) )
  • mondtam már, hogy csend lesz egy darabig? :)
Az eredeti beírás ITT olvasható.

    Comments

    Anazar said…
    Nagyon tetszik a kenyér formája, napocskás :-)

    Popular posts from this blog

    Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

    No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

    Bujurdi (Μπουγιουρντί)

    Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

    Kecskesült

    Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..