Skip to main content

Disznóbab vagy fava bab (Κουκιά)

Ez az egyik legősibb kultúrnövény, őshazája Észak Afrika. Az ókorban általánosan elterjedt volt a fogyasztása, Görögországban a mai napig előszeretettel fogyasztják. Ami érdekes, hogy a görögök nagy része szenved a G6PD enzimhiánytól (Glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz hiány), mely egy örökletes állapot és az ebben szenvedőkre nézve a fava bab egy veszélyes étel. Emiatt Görögországban a babák megszületésekor automatikusan elvégzik az egyszerű vértesztet, aminek alapján aztán közlik a szülőkkel ha a gyermeknél fennáll ez a probléma. 

A magok fehérjében és keményítőben gazdagok,  így takarmányként de emberi táplálékként is megállják a helyüket Görögországban (is). Zöld hüvelyű állapotában is készítenek belőle egyszerű, citromos salátákat, de a nagy babokat is előszeretettel fogyasztják.

Első variáció: Főtt bab szkordaliával


Hozzávalók:
(4-5 személyre)

1/2 kg száraz disznóbab
2 száraz közepes lila hagyma apróra vágva
1/2 - 1 csésze olívaolaj
só, bors, oregánó (szurokfű)

Elkészítés:
Egy éjszakára beáztatjuk a babokat, majd kiszedjük egy kés segítségével mindegyikből egyenként a fekete közepét. Főzés előtt leöntjük róla a vizet és fazékba tesszük, annyi hideg vízzel leöntve, hogy jól ellepje a babokat. Amikor elkezd főni és a víz befeketedik, leöntjük róla ezt az első levet, majd felöntjük az egészet újból forró vízzel. Addig főzzük, amíg majdnem puhák. Ekkor hozzáadjuk a többi hozzávalót és addig főzzük, amíg teljesen megpuhulnak és sűrű olajos mártásban maradnak.

Ezt általában "szkordáliával" (fokhagymás krumplipüre) tálalják.







Második variáció: Főtt paradicsomos bab szkordáliával


Hozzávalók:
(4-5 személyre)

1/2 kg száraz disznóbab
2 száraz közepes lila hagyma apróra vágva
1/2 - 1 csésze olívaolaj
só, bors, oregánó (szurokfű), rozmaring ágacska, babérlevél, édes piros paprika
paradicsompaszta

Elkészítés:

Majdnem ugyanúgy mint az előbbi variációnál, csak utolsó lépésként még hozzáadjuk a paradicsomlevet vagy -pasztát és készre főzzük.









Comments

Anonymous said…
Szia!
A paradicsomos bab esetében a fotókon úgy tűnik, hogy előbb a hagymát pároltad meg, és arra tetted a babot - jól látom? Viszont a leírás alapján főzni kell a babot és ahhoz adni a nyers hagymát. Bocsi, hogy értetlenkedek, de szeretném elkészíteni, és szeretnám, ha jól sikerülne:-) Köszi, Éva
Anonymous said…
Ismét a pár nappal ezelőtti hozzászóló vagyok - még egy kérdésem lenne. A babok fekete részét miért kell kivágni? Jó kis babra munka...
köszi, Éva
Agni said…
Hát bocsánat, de most vettem észre a megjegyzést. Ennek a disznóbabnak van egy fekete "szeme". Ahhoz, hogy jól megfőjjön, ezt ki kell szedni, így a víz jól be tud oda is jutni és a babok megduzzadnak. A babot először megfőztem, utána tettem rá az olajon párolt hagymára, majd főztem készre.
Sok sikert!

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..