Skip to main content

Paradicsomos tintahal (Θράψαλο κοκκινιστό)

Ehhez az ételhez nem a kalamari-t, hanem a thrapszalo-nak nevezett tintahal fajtát használtam fel, természetesen kalamariból is készülhet. A két tintahal nem ugyanaz, de ugyanabba a családba tartoznak. Általában úgy mondják, a thrapszalo nem annyira ízletes, én mégis inkább ezt szeretem jobban. Mindenesetre jóval olcsóbb, mint a kalamari, a jégbe hűtött, nagy thrapszalo-k kilója 5 eur, ami a mai görög világban kimondottan olcsó a többihez képest. 
Ha jégbe-hűtöttet vásárolok, akkor előző estétől kint hagyom a konyhapulton, egy edényben. Reggelre szépen kienged és már nem is hideg, így jól lehet vele dolgozni. Első lépésben meg kell tisztítani.
Legelőször lekaparom a halak testéről az átlátszó, rózsaszín nyálkás membránt. Ezt egy késsel nagyon hamar és könnyen el lehet végezni. A lábakról nem nagyon lehet, nem is kell ezzel túlságosan foglalkozni, ami jön az lejön, a többi maradhat. Ezek után megfogom a fejét és egy-két mozdulattal kihúzom a testéből, így kijönnek a fejjel a belek is, úgy ahogy a harmadik képen látszik. Megkeresem a testben a hajlékony, vékony gerincet is, és egy mozdulattal kihúzom. Ezzel a pucolással végeztem is. Most a halakat széles karikákra vágom.








A tintahal fajtáknál a kényes pont a puhaságuk. Ha nincsenek megfelelő módon elkészítve, akkor élvezhetetlen, rágós marad a húsuk. A megpuhulást segíti elő a következő eljárás: miután karikára vágom, mindig 10 percre szódabikarbónás vízbe teszem és átforgatom alaposan benne a karikákat. Vagyis egy nagyobb salátástálba hideg vizet engedek, majd ebbe teszek 1-2 kávéskanál szódát. Ebbe belezúdítom a halkarikákat és a kezemmel néhányszor átforgatom őket. Hagyom 10 percet állni. Miután kiveszem a szódás vízből, alaposan átmosom őket hideg vízben. Újból megtöltöm a tálat vízzel, majd hozzáadok egy fél borospohárnyi ecetet. Ebben is alaposan átmosom a halkarikákat és 5 percet hagyom állni őket. Tiszta vízben megint átmosom őket, majd amennyire lehet, lecsepegtetem a vizet róluk.
Most jöhet maga az étel elkészítése.



Hozzávalók:
2 nagy thrapszalo
2 közepes hagyma apróra vágva
1 sárgarépa karikázva
1 babérlevél
1 kk csípős paprika
1 kk édes paprika
1 kockázott érett paradicsom
300 gr sűrű paradicsomkonzerv
1 pálinkáspohárnyi ouzo
1 marék apróra vágott petrezselyem

Elkészítés:
A hagymákat ujjnyi olívaolajon megfuttatom, hozzájuk zúdítom a sárgarépakarikákat és kissé pirítom őket. Ezután hozzáöntöm a halkarikákat. Megforgatom kissé az olajon, majd mindent hozzáadok, a petrezselyemzöld kivételével. Puhára főzöm, valamint ügyelek arra is, a mártásom megfelelően besűrűsödjön.  Mikor kész van, hozzáadom a petrezselyemzöldet és lefedve hagyom, amíg a fövés teljesen leáll. Aki sűrű és sok mártást szeretne, az ne hagyja a mártást magától besűrűsödni, főzze az ételt fedő alatt, amíg a hús puha, majd a mártást étkezési keményítővel sűrítse. 




Comments

duende said…
Hú de megkóstolnám, nagyon guszta. És imádom a tintahalat vagy kalamárit, vagy akárhogy is híjják. :)

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..