Skip to main content

Gombás rizottó - ριζότο με μανιτάρια

Na tessék kezdődjön akkor az új Blogélet egy rizottóval. A rizottó nem kimondottan görög eledel, de amióta én a blogot elkezdtem azóta az élet minden területén óriási nagy globalizáció történt, olyan iramban, hogy a  mai görög konyha alig hasonlít a 20 évvel ezelőttihez. Vidéken, faluhelyen természetesen inkább ragaszkodnak a hagyományoshoz, az újhoz, idegenhez alapanyagokat sem lehet legtöbb helyen találni, de azért ott is igyekeznek ünnepekkor valami különlegessel előállni.
 A rizottó nekem egyik nagy nagy kedvencem. Persze semmiképpen nem paleo étel, ezért sok évig kimondottan nélkülöztem.


Most annak ellenére hogy a gluténmentességet igyekszem betartani az előbbi post-ban leírt okok miatt, készítettem egy rizottót amibe tettem egy Maggi kockát is, ez sem szokásom, főleg mert a paleo-ban is tiltják a mindenféle ilyen előre gyártott dolgok használatát, amivel egyet is értek nagy vonalakban meg glutént is tartalmazhat. Mindenesetre a gyomrom nem fájdult meg tőle, de nem is fogom naponta készíteni :)

A recept ami alapján nekifogtam a mamapeinao.gr oldalról származik, ahol videóban is meg lehet nézni.


Tehát: 3 lk olívaolaj, 1/2 közepes hagyma, 1 csésze rizottónak való rizs (én Arboriot használtam), 1 cikk fokhagyma, 3/4 csésze fehér bor, 120 gr fehér gomba, 2 lk vaj, reszelt parmezán sajt

Én a recepteket általában elolvasom csak azért, hogy ne felejtsek ki valamit, de a mennyiségeket a magam feje után szoktam tenni. Kevés olívaolajat hevítettem, arra rászórtam a fél hagymát apróra vágva majd miután üvegesedett, hozzáadtam a szeletelt mirelit gombát. Kb egy jó nagy maréknyi lehetett. Addig hagytam amíg a leve lefőtt, elpárolgott, majd hozzáadtam a cikk apróra vágott fokhagymát és nyakon öntöttem kb 3/4 borospohár fehér félszáraz borral. Rászórtam a rizst, szerintem 3/4 nagy csésze lehetett, átforgattam az olajon, rádobtam egy Maggi tyúkhúsleves kockát és apránként kezdtem felönteni forró vízzel. Kb fél óra kellett neki és több mint egy liter víz. Annyi víz kell bele, amennyit felvesz a rizs, addig amíg megfő és jó szuttyos lesz, tehát kiadja az összes keményítőt.


A képen lehet látni milyen kell legyen az állaga mikor kész. Ekkor le kell alatta a tüzet oltani, én rátettem egy nagy kocka vajat és rászórtam a parmezán sajtot, sztem lehetett 1/2-3/4 csésze.

Ennyi. Én forrón szeretem, azon nyomban.... Általában utána már nem olyan jó szuttyos :), beissza a nedvességet, levet.



Egyéb rizottóim (egyik sem kimondottan az a klasszikus rizottórecept, mint a jelen postban lévő):

Kagylós rizottó 
Vargányagomba rizottóval

Egyéb gombás ételeim:

Vargányagomba rizottóval

Elég szegényes a felhozatal a témában, de mentségemre legyen mondva, sem a gomba, sem a rizottó nem számít hagyományos görög ételnek. Viszont nekem a rizottó egyik kedvencem, így feladom magamnak mint leckét, hogy többféle rizottót kipróbáljak a jövőben :)


Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..