Skip to main content

Praszorizo avagy póréhagymás rizs (Πρασόρυζο)

Hihetetlen, hogy erről az ételről még nem beszéltem. Egyik legegyszerűbb, egyszerűségében legízletesebb egytálétele a görög konyhának. Manapság már sokféle változatát meg lehet találni a neten, de az az igazi, amelyikben nincs semmi egyéb a klasszikus alapanyagokon kívül, ezek pedig a rizs, póréhagyma, hagyma, kapor, zöld menta, olívaolaj és citromlé. Ezt sokan variálják, egyéb alapanyagok hozzáadásával, mint paradicsom, gomba, stb., de ezek csak annyit tesznek, hogy megváltoztatják az eredetí ízvilágát ennek a klasszikus görög ételnek.


Általában ezt az ételt annyira egyszerűnek és mindennapinak tartja a közvélemény, hogy valószínűleg így történhetett, hogy a blogom sokéves történelme alatt egyszersem esett róla szó. Talán azért is, mert első próbálkozásaim nem voltak éppen sikeresek. Egyszerű étel, de az igazi állagát el kell találni. 

Hozzávalók:

1 1/2 cs amerikai típusú rizs
3 póréhagyma karikázva
3 lk apróra vágott kapor
3 lk apróra vágott friss zöldmenta vagy 1 1/2 lk szárított
1 apróra vágott hagyma
kb. 1200 ml zöldséglé (vagy víz)
1 1/2 kk cukor (én nem szoktam!)
1-1 1/2 citrom leve
kb. 100 ml olívaolaj a főzéshez és még pár kanállal felszolgáláskor
1 kk só
1/2 kk bors




Elkészítés:

Az elkészítése nagyon egyszerű. Az olajon megfuttatjuk a hagymát, rátesszük a póréhagymát és addig hagyjuk, kevergetve, amíg a hagyma majdnem barnulni kezd. Ekkor hozzáadjuk a rizst és átpirítjuk. Felöntjük a zöldséglével, hozzáadjuk a kaprot, mentát és nagyon lassú tüzön készre főzzük.Mikor kész (20 perc múlva), lezárjuk alatt a tüzet, hozzáadjuk a citromlevet, összekeverjük, és hagyjuk, míg kissé lehűl és magába szívja mind a levet. Tálaláskor öntünk még rá kevés olívaolajat és megszórjuk apróra vágott kaporral. A savanyúságát fokozhatjuk több citromlé hozzáadásával.

Jó étvágyat!





Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..