Skip to main content

Szőlőlevél töltike akció 2012

Az utóbbi időben nem írtam gyakran a blogba, aminek az volt az eredménye, hogy nem tudom miről számoltam be és miről nem. Valahogy úgy volt a fejemben, hogy a szőlőlevél akcióról beszámoltam, aztán ma ahogy nézegettem az írásokat, rájöttem, hogy csak a FB oldalon fotóztam róla. Így most bepótolom, mert tudom, jövőben keresgélni fogom az idei adatokat.
Az idén az első levél ritkítást április végén ejtettük meg, és ápr. 28-n ettünk először töltikéket. Nagyon sok levelet dolgoztam fel, szám szerint 440 lapit, ezeket eleinte kiválogattuk, aztán megszámoltam, lemostam őket, majd forró vízben pár percet főztem, addig, amíg a színük barna lett. 150 levelenként lefagyasztottam, laposan, úgy hogy sütőpapírra helyeztem őket kisimítva, felül letakartam másik sütőpapír-lappal, majd az egészet vigyázva fóliába tettem és be a fagyasztóba. Az első adag töltike "jalantzi" módra készült, vagyis a szokásos hús nélküli, rizses töltelékkel. A receptet nagyon pontosan leírtam a tavalyi bejegyzésemben
Utána május 10-e körül még egy ritkítást végeztünk. Ekkor már nem számoltam meg a leveleket, hanem szemre tettem félre a mélyhűtőbe, saccolván kb. az adagokat. Ekkor készítettem egy adag darált húsos tölteléket, aminek a receptjét ebben a bejegyzésebn lejegyzek.

Jöjjenek a fotók az első akcióról:


Ez a válogatás fázisa. Nem minden levél jó, ráadásul át kell nézni az esetleges bogarak miatt is mind őket.


Már válogatáskot külön pakolom a nagyobb, közepes és kis leveleket.


440 levél vár sorára.



Ha azt mondanám, nem fáradtam el, hazudnék..





A férjem nem szívesen eszi meg a darált húsos töltikéket, de nem akartam megint ugyanazt, így a májusi ritkításkor 2 adag került mélyhűtőbe és lett egy nagy adag darált húsos töltike, ami nagyon finomra sikerült. A görög recepthez a következőkre van szükség:

1 kg darált hús (fele-felében marha és disznót használtam)
2 lereszelt vöröshagyma
1 maréknyi apróra vágott petrezselyem
1 maréknyi apróra vágott friss kapor
1 maréknyi apróra vágott zöld menta
2 cikk fokhagyma áttörve vagy reszelve
2 ek tengeri só
1 ek fekete bors
1/2 borospohárnyi olívaolaj
1 csésze Karolina típusú rizs (puha szemű, ragacsosabb fajtájú rizs)


A fenti hozzávalókat összegyúrjuk és megtöltjük vele a leforrázott leveleket. Én a kis leveleket is felhasználtam, úgy, hogy kettőt összefogtam. A fazék aljába kevés olívaolajat öntöttem (1/2 ujjnyit) majd letakartam nagyobb szőlőlevelekkel ( a szőlőlevelek mind pár percig előtte forró vízben meg voltak főzve). Erre ráhelyeztem egy réteg töltikét, majd letakartam megint nagyobb levelekkel és jött a második réteg töltike. Még lett egypár töltike egy harmadik rétegnek, ami nem fedte le teljesen a második réteget. Ezért először egy kistányérral, majd erre ráhelyezve egy nagy lapos tányérral fedtem le az egészet. Mielőtt a tányérokat rájuk tettem sóztam és borsoztam a felső réteget. Annyi vízzel töltöttem fel, hogy a tányér peremét ellepje. Hagytam felfőni, majd alacsonyra húztam a hőfokot és lefedve, 30-40 percet főztem.

Miután megfőtt, készítettem egy avgolemono-t, vagyis tojásos citromos habarást a következőkből: 

2 tojás felverve
4 citrom leve (1/2 nagy csésze citromlé)
2 ek liszt


Ezeket símára kavartam, majd kikavartam a töltikék forró levével és miután átmelegedett a habarás, az ételhez öntöttem. Alaposan összerázogattam és megint felfőztem, hagytam pár percet rotyogni, hogy a liszt megfőjjön. A legfinomabb amikor már szobahőmérsékletre hül, vagy másnap, mert kell egy kis idő, amíg a citrom átjárja a töltelékek belsejét.
Nagyon finom lett, a férjemnek is nagyon ízlett, pedig ahogy írtam, nincs oda a húsos kajákért:)



Comments

Vicuska said…
Jó ez a beírás, érdemes lenne elrakni valamennyi szőlőlevelet nekünk is! Számomra érdekes a szósz és az összetétele, ki lesz próbálva, köszi :)

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..