Skip to main content

Cake alaprecept és birsalmás cake

 Üdvözlök mindenkit!

A korábbi postban leírtam a vaszilopita receptet, ami alapján az idén készítettem. Azóta többször elkészítettem, de cake-nek, vagyis kihagytam belőle a jellegzetes újévi, ünnepi ízesítőket. Voltak már cake receptjeim itt az oldalon, de én már csak ilyen vagyok, mindig úgy érzem, éppen übereltem az eddigieket :)

Szóval az idei menő dolog nálunk, ami miatt nem tudom mi fog a nyári cuccaimból rámjönni, a birsalmás cake. Ehhez fejlesztettem ki a vaszilopita recept alapján az alaptésztát, aminek a tetejére vagy bele a közepébe jön a birsalma.

A birsalmáról: saját fánkról van és egy ideig csak állt leszedve a balkonon, aztán immel ámmal nekifogtam és valamennyi cukorral, épp annyi vizzel, hogy ellepje összefőztem. Valami kompót és befőtt közötti dolog lett belőle, annyi erőm sem volt akkor vagy kedvem?, hogy sterilizált üvegekbe tegyem. Csak bepakoltam tiszta üvegekbe és be a hütőbe, egy részét lefagyasztottam. Aztán egy ideig állt a hütőben, mikor észrevettem, hogy nem tesz neki jót az állás, el fog romlani és akkor belekezdtem a cake gyártásba. Tudni kell rólam, hogy talán kedvenc süteményem a cake, vagyis a kevert tészta. Hülyeség lehet, mert egy száraz dolog, de a reggeli kávémhoz semmi mást nem kívánok. A krémes sütiket is megeszem, de nem szívesen készítek, nem szívesen vásárolok, valahogy ..nem tudom, tartózkodom tőlük.

Ennyi duma után jöjjön a recept és talán pár kép.


Alaprecept a tészta anyaghoz

270 ml étolaj (vagy 300 gr vaj)

250 gr porcukor - itt megjegyzem, hogy a legfinomabb akkor lett, amikor kristálycukrot összemixeltem és nagyon finom állagú kristálycukor lett, de nem egészen porcukor

400 gr sütőporos liszt

4 tojás

75 gr tej

Ízesítés

1/2 kk szerecsendiópor

1/2 kk fahéjpor

1 vaniliappor (kb 1 kk)

2 narancs és 1 citrom lereszelt héja

Ennyi. Elkészítés ua.: 10 percet mixerben keverni a cukrot az olajjal, majd egyenként bele a tojásokat, mindent habosra keverni, majd a többit éppen annyira belekeverni, hogy minden összeálljon. kikent, kilisztezett vagy kisütőpapírozott formába tenni, 50 percig sütni. Én 200 fokon szoktam 10 percet majd még 35-40 percet 180 fokon.

Az elkészítés a sütőnktől függ, lehet hamarabb vagy később lesz meg, kötötűpróbával biztosra mehetünk. Beleszúrunk egy kötötűt, vagy éles és vékony kést, vagy szuvlaki pálcikát stb. és ha nem ragad rá semmi, a tészta megsült.

Kivesszük, majd 10 perc után rácsra tesszük kihűlésig. Kihűlés után porcukorral be lehet szórni, vagy akár finom dzsemmel bekenni, kinek hogyan ízlik.




Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..