Skip to main content

Vinetta krém (padlizsánkrém)

 Már igazán nagyon télies kezd lenni az idő, annak idején ilyenkor a mélyhűtőből előkaptam az ősszel lesütött vinettákat és már kavartam is a krémet-salátát belőle. Mióta visszaköltöztünk Athénba, megfeledkeztem eltevésekről és nagyobb horderejű házimunkákról, pedig szeretem őket. Viszont most megint májustól kint vagyunk Evián, ami nem azt jelenti, hogy nyakig belevetettem volna magam főzésbe, eltevésekbe (nincs rá mód), de azt viszont igen, hogy hirtelen a konyhámnak nagyobb jelentősége lett, mint az athéni társának. De ez sokminden miatt alakult így, olyan személyes tényezők is közre játszottak abban, hogy ismét jobban érdekeljen a főzicske, amikről nem ezen blog témája alatt kell szólni.

A lényeg, hogy ma összedobtam 3 vinnetából (gyengék kedvéért: padlizsán ☺ ) "vinettát" - anno Erdélyben csak így neveztük a kikavart padlizsánkrémet.

A padlizsánokat a Lidl-ből vettem a múlt kedden, mikor kutyusomat vittem az Istiai-ai (na ezt tessék kimondani 🙂 ) állatorvoshoz egy kissebb műtétre. Tegnap végül sikerült alaposan átsütni elektromos rács fölött, egész éjjel szűrőben pihentek, miután héjuktól megszabadítottam őket, és ma gyorsan kikavartam a krémet, erdélyiesen. Van egy nagyon alaposan és jól megírt postom az erdélyi és görög padlizsánsalátákról, krémekről, azt már nem tudom überelni, illetve megjegyezném, hogy a 3 közepes padlizsánhoz soknak találtam az 1 tojásból majonézt, időközben az ízlésem is változott.

Itt a régi post és a mai képek




Szép jó estét mindenkinek!



Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..