Skip to main content

Padlizsános csirke (Κοτόπουλο με μελιτζάνες)

Görögországban a húst mindenféle zöldséggel párosítják, az általam egyik legkedveltebb a padlizsános párosítás, ebből is a paradicsomos. Leginkább a marhahúst szokták így készíteni, de a csirke is remekül talál hozzá. Az eredeti elkészítési mód szerint a padlizsánt bő olívaolajban ki kell sütni, majd utána összerotyogtatni a már kész hússal. Általában így is készítem és imádom. Mivel azonban én is, mint annyian, folyamatosan próbálok itt-ott lefaragni a kalóriaértékből, gondoltam kipróbálom másképpen. Így is finom, de a klasszikus elkészítési mód az igazi:)

Már írtam erről a receptről ITT és ITT, mindkét alkalommal marhahúsból készült. Így hát túl sokat nem kell most magyarázkodnom, jöhetnek a képek.




Nem tudom, ti hogyan daraboljátok a csirkét, de én nem így. Én mindig a mellét, a combjait, szárnyait szépen elkülönítem, majd a hát és nyak megint külön. Nagyon érdekes, hogyan darabolják itt a csirkét. Mindig úgy vágják, hogy a szárnyak mellé mindig jó darab mell is kerül, és a combokat is egyben ketté nyisszantják. Míg én mindig sebész módjára egy csontot el nem vágok, úgy emelem szét a darabokat, a hentes nyisz-nyusz-huss és máris feldarabolta nekem, ilyen fura módon. Általában nem szoktam feldaraboltatni, mert jobban szeretem az én módimat, de most valahogy lusta voltam hozzá:)

Tehát a fentiek lényege, hogy a padlizsánt feldaraboljuk és sós vízbe áztatjuk min. 20 percre. Utána leitatjuk róla a vizet, megkenegetjük olajjal, tepsire fektetjük és grillen pirosra sütjük mindkét oldalukat. Ha olívaolajban sütjük, ahogyan én szeretem, nem feketedik meg, így a grillezés alatt viszont eléggé besötétült. Közben 2 apróra vágott hagymát üvegesítünk forró ujjnyi olívaolajon, mikor már üveges, hozzáadunk 3-4 apróra vágott cikk fokhagymát és a besózott, borsozott csirkedarabokat. Kissé elősütjük a csirkedarabok mindkét oldalát, vigyázzunk a hagyma ne égjen oda közben! Felöntjük kevés vízzel és fedő alatt hagyjuk puhulni. Mikor majdnem kész, hozzáöntünk 1 tányér frissen turmixolt érett paradicsomot és megsózzuk, majd hagyjuk besűrűsödni. Lehet ízesíteni mentával, bazsalikommal, fahéjjal, szegfűborssal, de ha semmit nem teszünk bele akkor is nagyon finom lesz, mert a csirke és a padlizsán egymásnak adja az ízét, illatát.








Comments

Jucy said…
Elkészítettem.
Szokatlan volt először az illata, de az íze lenyűgöző :-)

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..