Skip to main content

Lepényhal

Már többször írtam halakról, de azt hiszem lepényhalról még nem. A lepényhalat többnyire fagyasztottan veszem, fej nélkül, így ritkábban kell szembenéznem a két szemével, mely a fejének ugyanazon az oldalán található. Tegnap friss lepényhalat vettem, melynek most kilója nálunk 14 euró (kb. 4.000 ft, vagy 61.500 RON). 3 halat vásároltam, 2 kisebbet és egy jó nagyot, összesen majdnem 1 kiló súlyuk volt. A halárus meg is pucolta nekem, a válság egyik előnye, hogy annak érdekében, hogy megtartsák a vevőket, sokkal több szolgáltatást nyújtanak a kereskedők. Természetesen azért a jó drága árba bele van ez is kalkulálva, ezért gondoltam én is úgy, hogy ha már ilyen eszement árak vannak tengerparti településen, akkor legalább pucolja is meg nekem.


A lényeg, hogy a friss és fagyasztott lepényhal íze össze sem hasonlítható. Most is összefut a nyál a számban, ahogy arra gondolok, mennyire finom volt.

Az elkészítése nem nagy was ist das, pucolás után sózzuk, borsozzuk, lisztbe forgatjuk és forró olajon kisütjük. Ennyi az egész. Mi tegnap főtt fűsalátával ettük, de lehet bármivel, amivel szeretitek.
Jó étvágyat mindenkinek! :)




Egyéb halas post-ok:

Apróhal sütőben (Γαύρος)
Tőkehal krokett (Κροκέτες μπακαλιάρου)
Fagyasztott tőkehalszeletek stifado módra (Μπακαλιάρος σχεδόν στιφάδο)
Hogyan készítenek a görögök nagyobb tengeri halakat sütőben?
Hogyan készítik a görögök a tengeri keszeget?
Füstölt lazacos spagetti
Tengeri sügér (Πέρκα)
Halszeletek sütőben (Ψάρι φιλέ στο φούρνο)
Garnélarákos lepényhal (Γλώσσα με γαρίδες)
Tőkehal salátalevelekben (Μαρουλόφυλα γεμιστά με τόνο)
Szezámmagos lepényhal (Γλώσσα με σουσάμι)
Pisztráng pikáns szószban (Πέστροφα σε πικάντικη σάλτσα)
Tengeri pisztráng tavasziasan (Πέστροφα ανοιξιάτικη)
Lazacszeletek



Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..