Skip to main content

Reggeli

Hja mindennek tetejébe nem is mondtam, hogy az utóbbi idõben az egészséges táplálkozás gondolata foglalkoztat - újból. Vannak nekem ilyen rohamaim, és akkor nagyon oda tudok figyelni. Ez újabb hullám onnan indult, hogy az egyik fõzõsmûsoromban láttam egy velem egyidõs csajt, aki megírta az elsõ görög élõ ételek recepteskönyvét, õ Nyersétkezéses veganizmusnak mondja, illetve igaziból így hívják. A Flóra honlapja nagyon érdekes, de õ maga nekem az elsõ 5 perc elteltével, ahogy a mûsorban beszélgetni kezdtek, nagyon érdekesnek tûnt és fõleg azok a dolgok, amikrõl beszélt. Aztán seperc alatt elõállított pár ételt és úgy éreztem, ez nekem való dolog. Flóra 4 éve kizárólagosan élõ ételeken él, ami gyakorlatilag azt jelenti hogy csak nyers ételeket eszik (nem eszik semmiféle állati terméket) amiket maximum kb.45 celsius fokon aszal. Az õ konyhájában nincs fõzés. El sem hinné az ember, miket elõ lehet így is állítani, egy aszaló, egy multimixer és egy gyümölcslé készítõ segítségével. Nekem a legnagyobb problémát az egészben az jelenti, hogy ezt akkor lehet becsületesen csinálni, ha az ember valahol olcsó áron hozzá juthat BIO hozzávalókhoz. Mert hogy megenni nyersen a sok hülyeséggel kezelt zöldséget, hmm..hát nem a legegészségesebb:( Amúgy teljes mértékkel áttérni erre a táplálkozásra szerintem akkor lehetséges ha bizonyos körülmények adottak és nem kell még 6 fele fõzni, valamint nincs olyan allergiás ember a családban akinek a magok látásától is bedagad a torka..
Mindenesetre a csaj megírta a könyvet, amit meg is vettem és rengeteg jó tanácsot találtam benne. Mióta ezt olvasgatom több gyümölcsöt ettem, mint egész télen. Mi amúgyis eléggé odafigyelgettünk, hogy úgy mondjam az étkezésre, de most ennek segítségével szeretném ha egyszer egy héten nyers étel napot tudnék tartani magamnak vagy magunknak. Rengeteg olyan recept van, ami nekem nagyon teszik, nekem mindig is nagyon ízlettek a nyers dolgok.
Egyelõre a reggelimen változtattam, és ugyan nem nyers étel, de azért szuper egészséges, és ahhoz képest ahogyan eddig reggeliztem, ez egy óriási haladás.

Egy fél csésze tej, 4-5 nagy eper, fél banán, 2 kiskanál aszalt vörös áfonya, összeturmixolni majd ráönteni egy kistál bio corn-flakes-re. Nyami..

És a délelõtti csodaitalam: 3 narancs leve + negyed érett mangó + csurrantásnyi szõlõszirup (saját készítés). Ezt férjemnek úgy szoktam változtatni hogy 2 narancs és 1 grapefruit leve + negyed mangó+ csurrantásnyi szõlõszirup, blenderben, meginni. Ez is isteni.

Találtam egy magyar honlapot is a témában, ott is van sok érdekes dolog, ITT van.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..