Skip to main content

Greek salad

Azt hiszem hogy erről a kajáról még nem született bejegyzés, mert olyan lenne, mintha otthon pl. a szalonnás rántottáról blogolnék:) Ez az a saláta, amivel az észak európai turisták képesek heteket eltölteni egy-egy szigeten, illetve ez régebb volt így, amíg a hippis turizmus divatban volt. Én hippi nem vagyok:) de képes lennék egész nyáron csak ezt enni:) Nálunk ez a gyors kaja, mikor nincs idő másra. Ma ilyen nap volt, mert a holnapi sütögetés és május 1 tiszteletére felfordítottuk az egész házat. Most itt meg is ünneplem magam, ha már erről esett szó, mert első eset, hogy az egész családot bevontam és tk. a fiúk takarítottak ki, az én kapitányi felügyeletem mellett. Mivel eddig ilyen nem volt, most elgondoltam, mekkora marha voltam eddig, má bocs, mert rengeteg munka el lett végezve és nem vagyok élő-halott állapotban. Persze estig még több kört befutok, de akkor is, ezután rendszert kell belőle csinálnom..pszttt..csak nekik ne szóljatok!:)
Vissza a salátához, a fázisfotókból látszik, hogyan készítem. Téveszmék eloszlatása végett: az igazi görög salátába nem tesznek ecetet, frissen tálalják, akkor, amikor felvágják, az uborkát vastagabb szeletekre vágják és az alap hozzávalók: hagyma, paradicsom, uborka, feta, és olíva. És persze sok! olívaolaj és mindez oreganoval leszórva. Ez az alap és a szabály, aztán mindenki úgy variálja ahogy neki jólesik. Én most kicsit krétai dakos módjára készítettem, de attól eltérően, görög saláta lett belőle. A krétai dakos alap: kétszersült, apróra vágott paradicsom, rámorzsolt feta, oregano, olívaolaj. Nem minden kétszersült jó ehhez, csak a nagyon kemény, igazi krétai, pl. a Manna márkájú (nem fizetnek a reklámért:)). Jöjjenek a képek:


Nagyon éhes voltam, ezért sok kétszersültet tettem bele, három darab ilyen bőven elég egy embernek!






Hát akkor welcome nyár!:)

Comments

martinelli said…
Szeretem az ílyen salátákat, nagyon egészségesek.

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..