Skip to main content

Meggy-joghurt fagylalt (Παγωτό βύσσινο με γιαούρτι)

Az utóbbi időben nem volt energiám, kedvem beírni a megfőzött ételeket a blogba. Nem is készült sok újdonság. A nyári periódus nem kedvez a nagy főzéseknek, nem csak a meleg miatt, hanem azért is, mert a görög háztájak ilyenkor területileg megduplázódnak, hisz az élet nagy része kivonul a balkonokra, udvarokra, ezzel pedig több munka hárul a háziasszonyokra. Aztán meg aki még emellett fürödni is el szeretne járni, annak nagyon meg kell szerveznie a programját, de főleg, több vízszintesben történő pihenőórára van szükség, mint a téli időszakban (legalábbis nekem:)).
Most beírom a meggyes fagylaltom receptjét (megint meggy:)), amit még akkor készítettem, amikor volt meggy a fán:) De még van belőle a mélyhűtőben. Ez a fagylalt savanykás, kitűnő desszert zsíros halak vagy húsok után. Ha csak délutáni édességként fogyasztjuk, akkor kombináljuk fehér, édesebb fagylalttal, a "kájmáki"-val, ami jellegzetes görög íz.


A meggyes-joghurtos fagyihoz a következőkre van szükség:

  • 375 ml tejszín
  • 3 tojássárga
  • 90 gr cukor
  • 200 gr vastag görög joghurt (lecsöpögtetett)
  • 400-450 gr magozott meggy

A fagyit egyszerűbb fagylaltgépben készíteni, de akinek nincs, az is nyugodtan nekiállhat (nekem sincs), nem egy ördöngösség, kis odafigyelést igényel.

Elkészítés:

Egy lábosban felmelegítem a tejszínt. Közben a mixerben odateszem a tojássárgáját a cukorral. Kb. 6-7 perc alatt habosra keverődnek. Ekkor hozzájuk adom lassan a forró tejszínt (még felforrása előtt), miközben a mixer tovább dolgozik.


Az így kapott krémet ekkor gőz fölé teszem. Egy kevéssel nagyobb lábosban, mint a krémes, vizet forralok és föléje helyezem a krémes lábost. A krémet addig kavargatom a gőz fölött, amíg kissé megvastagszik és a fakanálon, ahogy kiemelem, réteg képződik, nem folyik le róla minden gyorsan, mint az elején.
Ekkor leveszem a krémmel teli kis-lábost a nagynak a tetejéről, és rögtön fagyos vízzel és jégkockákkal teli tálba helyezem. Kavargatva kihűtöm. Letakarva (pl. egy bevajazott sütőpapírt helyezve a krém tetejére), beteszem a hűtőbe, amíg nagyon hidegre hűl.

Közben a meggyet pürésítem és mikor a krém alaposan lehűl, akkor belekavarom a joghurtot és a meggyet. Alaposan kikavarom, hogy egyenletesen jusson meggy és joghurt mindenhová, majd beteszem egy olyan edénybe, amit be tudok fedni és fagyaszthatom benne. Akinek van fagylaltkészítője, ekkor bele teszi a krémet.

Mivel nekem nincsen fagyigépem, ezért óránként kiveszem és megkavarom, illetve a szélein már megfagyott részeket alaposan belekavarom a többibe. Legalább 4szer kell megkavarni, ahhoz, hogy kellemes krémes állaga legyen és jól lehessen majd adagolni. Mielőtt szedek belőle mindig kicsit mélyhűtőn kívül hagyom, hogy puhuljon, úgy könnyebb kivenni belőle.




Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..